historie cyklokrosu v kolíně

Miloš Fišera

 

 

Miloš Fišera

Historie cyklokrosu v Kolíně je nerozlučně spjata se jménem dvojnásobného mistra světa Miloše Fišery (čtěte rozhovor s Milošem Fišerou...). Ten, ač pocházel z Vrchlabí, tak oba své světové tituly získal již jako kolíňák a člen zdejšího oddílu cyklistiky Jiskra Kolín. Poprvé se do duhového oblékl v roce 1981 ve španělské Tolose a svůj triumf zopakovat pak ještě v roce 1982 ve Francii, v Lanarvilly. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let také dominoval na domácích cyklokrosových tratích. Stal se třikrát vítězem Československého poháru a celkem pětkrát si oblékl dres pro mistra Československé republiky.

 

 

TJ Jiskra Kolín

Nebyl to však pouze Miloš Fišera, který v oddíle Jiskra Kolín šířil slávu kolínského cyklokrosu. Spolu s ním zde působili např. Václav Antoš či Václav Pochop a samozřejmě také nestor kolínské cyklistiky Jaroslav Lacina. Ti všichni přispěli k tomu, že se družstvo mužů stalo i vítězem Československého poháru v soutěži týmů, což byl v této době velmi vysoko ceněný výsledek.

   Jaroslav Lacina (druhý zprava) oslavil letos 80. narozeniny

Obrázek vlevo: Focení u příležitosti předávání týmového vozidla. Na fotografii z roku 1974 jsou jezdci TJ Jiskra Kolín, zleva: Václav Antoš, Václav Pochop, Josef Jedlička a Miloš Fišera.
Obrázek vpravo: Jaroslav Lacina (druhý zprava) oslavil na jaře roku 2015 osmdesáté narozeniny. Gratulovat mu přišly legendy české cyklistiky, zleva: Pavel Doležel, Čestmír Kalaš a Vl. Holeček.

Cyklokrosy ve Štítarském údolí

V osmdesátých letech se pak Jiskra Kolín a později také Miloš Fišera osobně, věnovali nejen vlastní sportovní činnosti, ale i pořádání cyklokrosových závodů. Ty se odehrávali na trati ve Štítarském údolí. To bylo nejprve dějištěm krajského přeboru a přeboru České republiky a v roce 1983 také dějištěm historicky prvního národního šampionátu v Kolíně. Tato akce se dostala i na stránky kroniky města. Tehdejší kronikář Jiří Procházka zapsal zprávu o konání mistrovství ČSSR v cyklokrosu takto: "Z akcí TJ Jiskry Kolín bylo letos nejúspěšnější akcí mistrovství ČSSR v cyklokrosu." a pokračuje dále: "V sobotu dne 29. ledna pořádal cyklistický oddíl TJ Jiskra Kolín ve spolupráci s TJ Štítary vrcholný závod domácí cyklokrosové sezony mistrovství Československé socialistické republiky v cyklokrosu mužů pro rok 1983. Závod se jel na dobře upravené trati ve Štítarském údolí. Zvítězil a mistrem ČSSR pro tento rok se stal M. Kvasnička. Průběh celého závodu přenášela přímým přenosem československá televize." TJ Jiskra Kolín ve své organizační činnosti pokračovala i v dalších letech. Ze záznamů z městské kroniky můžeme vyčíst, že např. v roce 1985 "...zorganizovala zajímavý závod Hledáme mistry světa a cyklistický závod pro veterány. Ve spolupráci s TJ Štítary uspořádala i letos na závodní dráze ve Štítarech Československý pohár v cyklokrosu."

Jestliže kolínských cyklokrosových závodů se v osmdesátých letech Miloš Fišera účastnil jako závodník, v devadesátých letech se pak těmto akcím věnoval jako jeden z hlavních organizátorů. V roce 1997, opět na trati ve Štítarech, tým pod jeho vedením uspořádal v pořadí již druhý mistrovský závod. Ten se ukutečnil 11. ledna a opět se o něm můžeme dočíst z městské kroniky: "Závěrečným závodem Českého poháru a zároveň soubojem o titul Mistra České republiky se stalo setkání cyklokrosové elity ve Štítarském údolí, Pořadí nemalou měrou rozhodlo o nominaci na Mistrovství světa v Mnichově. Na startu ve 13 hodin byla kromě účastníků přítomna i Česká televize, která vysílala přímý přenos na ČT2. Radomír Šimůnek se stal po šesté mistrem ČR v cyklokrosu a tím i nejúspěšnějším cyklokrosařem v historii českého cyklokrosu. Trať závodu byla dlouhá 2200 m." Dlužno dodat, že Radomír Šimůnek připravil tímto vítězstvím v Kolíně o titul historicky nejúspěšnějšího cyklokrosoře ČR svého strýce, kterým nebyl nikdo jiný než ředitel závodu Miloš Fišera!

Poslední cyklokrosové závody se ve Štítarech konaly 25. listopadu 2000, kdy se zde jel 6. závod Budvar Cupu 2000/2001. Vítězem závodu mužů se stal Václav Ježek před Petrem Dlaskem a Pavlem Proškem. Výborný výsledek si zde zapsal i tehdejší junior a kolínský rodák Milan Vočadlo, který se později nominoval i na MS v Táboře 2001, kde pak obsadil skvělé šesté místo...

Jan Slavíček a REMERX-MERIDA TEAM KOLÍN

Jan Slavíček jako mladý cyklokrosař.A právě Milan Vočadlo, který byl v junorském věku nejen výborným cyklokrosařem, ale také bikerem, byl prvním svěřencem dalšího, z pohledu cyklokrosu a cyklistiky vůbec, významného kolínského rodáka Jana Slavíčka (na snímku vlevo). Ten se nejprve prosadil na národní i reprezentační úrovni jako cyklista, když se věnoval především cyklokrosu a poté horským kolům. V roce 1986 se stal juniorským mistrem ČSR v cyklokrosu a na začátku devadesátých let patřil k nejlepším českým bikerům (vítěz ČSP 1991, mistr ČSR 1992, 16. místo na MS 1993). Po ukončení aktivní závodní kariéry se začal věnovat trenérské práci. Vybudoval od základu jeden z nejsilnější českých bikových a cyklokrosových týmů, pro který jsou od jeho počátku typické oranžové barvy a dnes ho známe pod názvem REMERX-MERIDA TEAM KOLÍN. Prvním významným členem tohoto týmu byl právě Milan Vočadlo a po něm začali přicházet další závodníci. Svůj první titul mistra světa MTB v něm získal pozdější olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, který se za působení v kolínském týmu aktivně věnoval i cyklokrosu (4. místo z MSJ v Zolderu) a v roce 2010 se stal dalším mistrem světa, tentokrát cyklokrosovým, v barvách klubu dodnes jezdíci Tomáš Paprstka.

Mimo závodní a trenérské činnosti navázal Jan Slavíček, společně se svým kolegou Michalem Čepičkou, i na organizátorskou práci Miloše Fišery. V roce 2005 obnovili tradici kolínských cyklokrosů, které přenesli ze Štítar do Borků a pravidelně zde každý rok pod jejich vedením REMERX-MERIDA TEAM KOLÍN pořádá jeden ze závodů TOI-TOI CUPU (ČP v cyklokrosu) pod názvem "Velká cena města Kolína".

Cyklokrosy v Borkách

První cyklokros se v Borkách jel 26. listopadu 2005. Okruh měřil 3 150 m a start a cíl byl u fotbalového stadiou Jiskra Kolín. Závod byl zařazen do seriálu Budvar Cup (dnešní TOI-TOI CUP) 2005/2006 a jeho vítězem se v katergorii mužů stal Vladimír Kyzivát. Z dobového tisku se můžeme dočíst, že závod zaznamenal skvělou diváckou účast. Kolínksý deník o tom píše:

Snad zázrak. V Kolíně přišli lidé na sport!

28.11.2005    Kolínský deník    str. 16   Sport Kolínska

Kolín - Kdyby se tolik diváků sešlo na sousedním fotbalovém stadionu, vedení FK Kolín by radostí muselo přeskočit branku. Podobné by to bylo i v nedaleké hokejové hale. Kolínskou sportovní návštěvu roku má však na svědomí cyklokros. V sobotu obklíčilo trať v Borkách na dva a půl tisíce diváků...

 

Jen o 14 dní později, 3. prosince 2005, se na téže trati uskutečnil další cyklokrosový závod. Jeho ředitelem byl Michal Čepička a o body do žebříčku ČP zde tentokrát bojovali závodnící kategorie Masters. Společně se konaly i náborové závody žactva...

Obrázek: Písek je pro trať v Borkách typický...

Od roku 2005 se tedy čeští cyklokrosaři scházejí v Kolíně pravidelně a to nejen při pohárových závodech, ale také pří závodech nejdůležitějších, tj. při závodech mistrovství ČR. První "mistrák" se v Borkách uskutečnil 15. prosince 2007, kdy zde o tituly mistrů ČR bojovali kategorie mládeže a žen. Stejné katgorie v Kolíně absolvovali MČR ještě v prosinci 2011.

10. ledna 2009 měly Borky "velkou" mistrovskou premiéru! Pořadatelé si museli sáhnout až na úplné dno sil, aby závod připravili. Začátkem roku 2009 totiž panovaly v ČR dvacetistupňové mrazy a ty se nevyhly ani jindy klimaticky příznivému Kolínu. Díky ohromnému úsilí celé organizační skupiny se vše podařilo přichystat a na sněhu a ledu si před zraky téměř třech tisícovek diváků pro svůj titul mohl dojet Zdeněk Štybar! Atmosféru mrazivého mistrovského dne si můžete připomenout ve speciální fotogalerii nebo při shlédnutí záznamu ČT.

Ohlasy z dobového tisku.

Přinášíme Vám výběr ohlasů z dobového tisku na dva nedůležitější ročníky pohárového cyklokrosu v Borkách. Tedy toho úplně prvního z roku 2005 a z "velkého" mistráku z ledna 2009...

V posledních letech mají fanoušci kolínského cyklokrosu velké důvody ke spokojenosti. Nejen, že pro ně REMERX-MERIDA TEAM KOLÍN každoročně připravuje závody na domácí půdě, ale jeho závodníci patří zároveň i do české cyklokrosařské špičky. Pro letošní šampionát na domácí půdě je jením z velkých favoritů na zisk mistrovského titulu Tomáš Paprstka, který získal v roce 2010 v Táboře titul juniorského mistra světa a který hájí barvy kolínské stáje i v dnešní době, kdy už září v kategorii elite a píše tak další úspěšnou kapitolu kolínské cyklokrosové historie...