Sotbota ve znamení mistrovských závodů juniorů a pohárového klání elitních kategorií

12. 12. 2020

Úvodní zlatou medaili na domácím šampionátu v cyklokrosu v Kolíně v rámci dalšího dílu seriálu Toi Toi Cup vybojovala juniorka Julia Kopecky z týmu LRTV Swift. O zlatu
rozhodla až v závěrečném spurtu, když dokázala zdolat domácí Karolínu Bedrníkovou (Expres CZ - Tufo Team Kolín), bronz vybojovala Anna Růžičková z Dukly Praha.

Hned v první okruhu dlouhém 3400 metrů se  vepředu usadilo trio největších favoritek a s nimi se držela překvapivě další domácí krosařka Natálie Pleskačová. Spolu vydržely prakticky až do nájezdu do posledního kola. V ten moment nastoupila Bedrníková, ale Kopecky vycítila nebezpečí a okamžitě se za ní vydala a spolu vydržely až do cílové rovinky. Do té vjela na první pozici Bedrníková, ale soupeřka se v posledních desítkách metrů doslova přehnala a svůj čtvrtý start na českých okruzích proměnila ve čtvrtý triumf. "Dnes to bylo těžké, ale také rychlé a to mi vyhovuje. Karolína byla hodně silná a když nastoupila, tak jsem věděla, že si ji nesmím nechat poodjet. V posledním písku jí to nevyšlo a já se za ní udržela. Ale nevěděla jsem, že jsme již v posledním kole a spurt jsem zachránila v poslední moment," řekla vítězná Kopecky.
"Mrzí mě, že jsem nevyhrála, ale ještě více, že se nezávodilo, ale víc se taktizovalo. Tři čtvrtiny závodu se jelo ve skupině. Do spurtu jsem chtěla jít, když jsem v písku nezískala náskok, z první pozice, ale na zrychlení soupeřky jsem již neměla síly, Julie vyhrála zaslouženě," přidala Karolína Bedrníková.

Juniorky:

1. Kopecky (LRTV Swift) 44:02, 2. Bedrníková (Expres CZ - Tufo Team Kolín) +1, 3. Růžičková (Dukla Praha) +15, 4. Pleskačová (Expres CZ - Tufo Team Kolín) +38, 5. Bártová (Tufo Pardus Prostějov) +1:40, 6. Jeřábková (IVAR CS - Author Tema) +1:40.

Konečné pořadí Toi Toi Cupu:

1. Kopecky 200, 2. Růžičková 188, 3. Jeřábková 182.

Jindřich zdolal překvapivě Stránského

Překvapivým vítězem závodu juniorů se stal Pavel Jindřich z týmu TJ Stadion Louny, který projel cílem o šest vteřin před suverénem letošní sezony Matějem Stránským (IVAR CS - Author Team) a bronz získal Matyáš Fiala z ČEZ Cyklo Team Tábor.

Hned v úvodu přišel o naděje na dobré umístění jeden ze spulufavoritů Matyas Kopecký, když namotal řetěz a dlouho do depa musel běžet. Pak se z hloubi pole prodral na osmé místo, ale nakonec jej rozhodčí za zkrácení tratě diskvalifikovali. Na čele se vytvořila skupina ve složení Jinřich, Stránský, Fiala, jeho oddílový kolega Václav Dostál a Tomáš Doležal (IVAR CS - Author Team). Až v předposledním kole trochu odpadli Doležal a Dostál a na čele zůstalo trio favoritů. Rozhodlo se až krátce před cílem v pískové pasáži. Jindřich dokázal předtím dojet malou ztrátu, ale v písku si počínal nejlépe a získaný malý náskok, který uhájil až do cíle a Stránskému připravil první letošní porážku na domácích tratích. "Rozhodlo se v písku, kde jsem za to vzal. Předtím jsem měl v půlce posledního kola krizi, ztratil kontakt, ale dal do toho všechno a kluky
si dojel. Je to mé největší vítězství a mistrovský titul je skvělý," řekl lounský šampion. O domácí neporazitelnost přišel Matěj Stránský v důležitém souboji. "Pochopitelně jsem chtěl vyhrát, ale svět se proto nezboří. Před pískem jsem si najel špatnou stopu, na třetím místě jsem jel za Fialou, který tam zaváhal a mě zdržel. Prohra mrzí, ale jdu dále, hlavní je mistrovství světa," dodal Stránský.

Junioři:

1. Jindřich (TJ Stadion Louny) 38:07, 2. Stránský (IVAR CS - Author Team) +6, 3. Fiala +9, 4. Dostál (oba ČEZ Cyklo Team Tábor) +28, 5. Doležal (IVAR CS - Author Team) +44, 6. Kerl (Author Tem Stupno) +58.

1. Stránský 199, 2. Jindřich 193, 3. Seeman (TJ Stadion Louny) 177.

Havlíková po zranění zase vítězí

Po zranění se na závodní okruhy vrátila Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou)  a návrat to byl vítězný. V Kolíně jezdila dlouho vepředu pětičlenná skupina a rozhodlo se až v závěru. Pro druhé místo si dojela Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers Team), třetí byla Tereza Vaníčková (IVAR CS - Author Team), která byla nejlepší
v kategorii U23.

Hned v úvodu se tato trojice usadila na čele a spolu s nimi byly ve vedoucí skupině ještě Nikola Nosková (Équipe Pauleka) a Anais Morichonová z Francie. V polovině závodu to vypadalo, že se skupina rozdělí když vepředu zůstalo trio Štěpánová, Vaníčková a Havlíková, ale nikomu se nechtělo tahat na čele a tak se dotáhly zpět i Morichonová a
Nosková, která se do terénu vrátila po dlouhé době, když je z ní silničářka. Ještě při nájezdu do posledního pátého kola byla pětice pohromadě a rozhodlo se až v závěru, v technické pasáži. Nástup Havlíkové žádná ze soupeřek nezachytila, a tak si Havlíková, jedoucí v trikotu mistryně ČR, dojela pro letošní první vítězství v seriálu Toi Toi Cupu. I druhé místo ale stačilo bohatě Štěpánové k uhájení celkového prvenství před Vaníčkovou. "Byl to asi nejtaktičtější závod, jaký jsem kdy jela. Věřila jsem si ale, že v technické pasáži mohu rozhodnout. Když jsem tento úsek zvládla a získala malý náskok, tak již nebyl problém jej uhájit až do cíle. Jsem ráda, každé vítězství je cenné," řekla Pava Havlíková v cíli.

Ženy:

1. Havlíková (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou) 43:19, 2. Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers Team) +5, 3. Tereza Vaníčková (IVAR CS - Author Team) +6, 4. Morichonová (Fr.) +11, 5. Nosková (Équipe Pauleka) +24, 6. Mudříková (ACK Stará Ves nad Ondřejnicí) +47.

1. Štěpánová 237, 2. Vaníčková 215, 3. Švihálková (ČEZ Cyklo Team Tábor) 207.

Ťoupalíkův návrat a druhé místo

Závěrečný díl Toi Toi Cupu v elitní kategorii v Kolíně ovládl polský jezdec Marek Konwa, spolu s ním vystoupili na stupně vítězů Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) a Belgičan Ingmar Uytdewilligen. Těsně za ním skončil čtvrtý Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) a to mu stačilo k bezpečnému uhájení vítězství v seriálu. Nejlepším jezdcen U23 byl Jakub Říman (Auto Škoda Ml. Boleslav).

Hned po startu šel na vedoucí pozici Boroš, po více než roční pauze v terénu, se za něj zavěsil ze druhé řady startující Adam Ťoupalík a další spolufavorité. Na kolínské rychlé trati se příliš pole nedělilo a důležitým momentem závodu byly překážky ve druhém kole. Na druhé z nich šel přes řídítka na zem Ťoupalík a to samé potkalo Jakuba Římana (Auto Škoda Ml. Boleslav). Toho využili Konwa a Boroš k osamostatnění se na čele. Hned v následujícím kole ale překvapivě český trojnásobný šampion Boroš nestačil zareagovat na zrychlení Konwy, který rázem získal malý náskok, který poté neustále zvyšoval. Za Borošem se zformovala trojice pronásledovatelů Uytdewilligen, Říman a Ťoupalík a z jeho náskoku neustále ukrajovali vteřinky a v pátém okruhu se na něj dotáhli. Nastoupit se snažil Ťoupalík, ale marně, soupeři jej uniknout nenechali. Nerozhodlo se ani v závěrečném technickém úseku na písku, ale až v posledních stovkách metrů. Nejlepší pozici si vybudoval Ťoupalík, naopak Boroš se nechal zavřít v ostré otáčce belgickým jezdcem a tím bylo rozhodnuto. "Odstartoval jsem dobře, ale hlavan na překážce znamenal, že Konwa a Boroš nám ostatním ujeli. Mezi překážkami jsem vytrhl nohu z pedálu a bohužel jsem pomohl na zem i Kubovi (Římanovi). Naposledy jsem jel cyklokros loni v říjnu, a tak myslím, že to nebylo tak špatné, druhé místo je dobré," řekl Adam Ťoupalík. A Michael Boroš dodal. "Trať zde není špatná, ale mě se na ní moc nedaří. Dnes jsem navíc neměl svůj den, poté co mi ujel Konwa jsem čekal na další jezdce, ale v závěru jsem se nechal zavřít a bylo z toho až čtvrté místo."

Muži:

1. Konwa (Pol.) 58:40, 2. A. Ťoupalík (Elkov Kasper) +30, 3. Uytdewilligen (Belg.) +30, 4. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) +32, 5. Říman (Auto Škoda Ml. Boleslav) +44, 6. Morichon (Fr.) +1:01.

1. Boroš 245, 2. van der Meer (Niz.) 217, 3. Říman 209.