ROZHOVOR: Bob Koštanský

10. 12. 2015

Tým Remerx Merida Kolín patří u nás k nejlepším nejen mezi bikery, ale stejně tomu tak je i mezi cyklokrosaři. Jen těžko si lze již představit kolínské cyklisty na jiných kolech, než na značce Merida, které jsou závodníkům v jejich snažení skvělými pomocníky. Velkou zásluhu na této vynikající symbióze má Bohuslav Koštanský, šéf Merida Czech.

Bob Koštanský: "Mistrák" na domácí trati nejedete každý rok

Asi je u nás více týmů, které přicházejí s požadavkem na sponzorování. Vy jste zvolili tým Honzy Slavíčka, jak se to spojení zrodilo?

Štěstí přeje připraveným. „Sláva“ je ryzí profesionál, cílevědomý s jasnou vizí a koncepcí. To vše nám konvenovalo, máme velmi obdobný pohled na svět, na fungování týmu a dosahování cílů. Slovo dalo slovo a teď s odstupem těch několika let spolupráce mohu slovy klasika říct - a udělali jste dobře.
(Na snímku Bob Koštanský - vpravo s Janem Slavíčkem při podpisu smlouvy o spolupráci)

Jezdci týmu Remerx Merida Kolín letos vládnou českému cyklokrosovému pelotonu a Tomáš Paprstka jasně vévodí pořadí TOI TOI Cupu. Jezdí na kolech Merida, jak to na vás působí?

Dosahované výsledky svědčí o výborné práci týmu a atmosféře v něm, skvělém Honzově kaučingu a především tvrdé práci Tomáše, který tak postupně zúročuje svůj talent. A je pro nás ctí, že Tomášovi i celému týmu můžeme našimi špičkovými koly pomoci. V příštím roce se to vše ještě více projeví v bikové sezóně s vrcholem na domácím mistrovství světa. Úplně se na to těším.

Co pro vaši firmu toto spojení přináší?

Žijeme z podpory cyklistiky a touto formou chceme alespoň část této podpory opětovat. Kola MERIDA jsou prezentována na nejvyšší úrovni, špičkový materiál v rukou špičkových profesionálů.

Podporujete jezdce elitní kategorie. V Remerxu Merida Kolín ale kladou velký důraz na výchovu mladých jezdců, práce s mládeží je zde na vysoké úrovni. Je i to jeden z momentů, že právě tento tým podporujete?

Naprosto. Stejně jako Sláva věříme na dlouhodobost. A tu nerozvinete, pokud se nebudete věnovat mladým nadějím. Je to práce náročná, založená na trpělivosti. Výsledek mnohdy nevidíte hned, ale jinak to nejde. Když chcete mít diamant, tak musíte hledat, brousit a věřit, že se vám dílo podaří.

Když někdo pracuje ve firmě spojené s dovozem a prodejem kol, tak asi i on sám na kole jezdí .....

Přesně, kolo je moje vášeň. Patřím k těm šťastným lidem, kterým je práce koníčkem a koníček prací.

Kolik toho za rok najezdíte? Sedláte raději silniční či horské kolo? A proč tomu tak je?

S přibývajícími roky sleduji, že se stávám stále více trendy, totiž že spolu s moderními tréninkovými metodami opouštím objemy a snažím se jít cestou intenzity (v mezích možností vlastní figury) a tím si zdůvodňovat, že se na kolo nedostanu vždy, když chci. Většinu času trávím na silničce – je to klasika. Na silničce jsem vyrostl a tak jsem se k ní vrátil. Miluji letní podvečery, kdy si vyjedu jen tak vyvětrat hlavu, nemusím na nic myslet a jen tak jedu krajinou - a najednou zjistím, že jsem o 20 km dál. To si na horákovi dovolit nemůžete, chvilku nedáte pozor a je z toho práce pro ošetřujícího lékaře…
(Na snímku Bob Koštanský při výjezdu na Sv. Juru při týmovém soustředění v Chorvatsku)

Věnujete se i jinému sportu?

Sport mně provází celým životem: sjezdové lyžování, plavání, tenis - to bylo , teď už se většinou dostanu jen párkrát za zimu na lyže. Většinu sportovního času věnuji kolu. A jako relax: gaučink-strečink při televizním fandění našim barvám na vrcholných akcích.

Můžete představit trochu šířěji vaši firmu? Koho ještě podporujete?

Naše společnost, MERIDA CZECH, je výhradním dovozcem jízdních kol a příslušenství zn. MERIDA do České republiky. Kola a příslušenství MERIDA dodáváme na náš trh prostřednictvím sítě obchodníků – prodejců jízdních kol a prostřednictvím franšízové sítě CYKLO POINT. Naším mezinárodním esem je úřadující mistr ČR v XCO Ondřej Cink. Na domácí scéně pak podporujeme dva týmy: REMERX MERIDA TEAM KOLÍN a MAPEI MERIDA KAŇKOVSKÝ v Olomouci. Rádi podpoříme sportovní aktivity našich obchodníků. V neposlední řadě pak s velkým respektem podporujeme handicapovaného cyklistu Iva Koblasu, českou naději pro paralympiádu v Riu.

Považujete cyklokrosové mistrovství ČR za jeden z vrcholů vaší spolupráce?

Nejste daleko od pravdy. „Mistrák“ na domácí trati nejedete každý rok, takže v tom je tento vrchol o něco výše než ty ostatní. A to jak po stránce organizační, tak závodní. Přeji Honzovi, aby mu obě dopadly na výbornou. O té první nepochybuji a k té druhé vím, že závodníci budou připraveni na 100%, takže už jen kousek toho pověstného štěstíčka.

Jste pravidelným divákem cyklokrosových závodů?

Od malička v TV, když mi čas dovolí, tak i osobně. Je dobré být přímo na místě. Televize atmosféru z tratě nepřenese. Z depa a zákulisí pak už vůbec ne.

Sport by se měl hlavně dělat pro diváky. Budete na trati domácího šampionátu přítomen?

O tom ani na chvilku nepochybujte. Domácí šampionát má už v mém diáři pevné místo.

Asi je zbytečné ptát se na to, komu nejvíce přejete titul. Můžete nám prozradit svůj tip na stupně vítězů i mezi ženami?

V obou kategoriích věřím, že domácí šampionát zůstane domácím až do úplného konce.

(Rozhovor vedl Jaroslav Cícha) 

Zpět