ROZHOVOR: Miloš Petera, hejtman Středočeského kraje

21. 12. 2015

Blížící se domácí cyklokrosový šampionát v Kolíně poutá pochopitelně pozornost celé cyklokrosové rodiny, ale stranou nezůstávají ani politici. Záštitu na vrcholem domácí sezony převzal i hejtman Středočeského kraje ing. Miloš Petera. Ochotně nám odpověděl na to, jak se zajímá o sport a cyklokros konkrétně.

Ing. Miloš Petera, hejtman Středočeského kraje: Cyklokrosové mistrovství v Kolíně bereme jako poctu

Středočeský kraj patří k největším v republice. Žádostí k podpoře sportu jistě dostáváte mnoho. Ne všem lze jistě vyhovět, Kolínu a cyklokrosu jste kývl. Co ve sportovní hierarchii kraje tento závod pro vás znamená?

Snažíme se podporovat sport ve středních Čechách co nejvíce. Jenže krajský rozpočet není neomezený, takže nemůžeme přispět všem tolik, kolik požadují. Závody v cyklokrosu v Kolíně jsme podpořili, protože mám rád, když k určitým místům a městům patří dlouholetá tradice, kterou lidé udržují. Proto fandím například pořádání závodů na ploché dráze ve Mšenu či ve Slaném, automobilovým závodům v Mladé Boleslavi, basketbalu v Nymburce a dalším tradičním spojením. A jedním ze symbolů Kolína je právě cyklokros. Jména jako Miloš Fišera, Vojta Červínek nebo Radomír Šimůnek, kteří vyrůstali či vyhrávali na cyklokrosové trati v Kolíně, patří k nezapomenutelným legendám. Vážím si toho, že můžeme přispět k pokračování této slavné tradice.

Cyklistika patří v Kolíně dlouhodobě k velkým sportům. Vnímáte to také tak, či vás zaujalo jen pořádání MČR v cyklokrosu?

Cyklokros má dlouhou a úspěšnou tradici nejen v Kolíně, ale v celé České republice. I když ho v současnosti v popularitě možná trochu zastiňují závody horských kol, pořád má spoustu fanoušků i velmi slušnou diváckou sledovanost. Bereme tedy jako poctu, že se v této sezoně uskuteční vrcholný závod – mistrovství České republiky – právě v Kolíně ve Středočeském kraji. Považuji za důležité tento závod podpořit.

Jakou podporu sportu a cyklistice zvlášť kraj věnujete?

Středočeský kraj v letošním roce prostřednictvím Programu pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu vzdělávání, sportu, volného času a primární prevence přispěl sportovním organizacím a pořadatelům sportovních akcí celkem 20 miliony korun. Velkou pozornost věnujeme například podpoře sportovních center mládeže, ve kterých se výchově talentovaných mladých sportovců věnují zkušení trenéři. Závodní cyklistika sice mezi touto formou podporovaná sportovní odvětví zatím nepatří, ale zato investujeme spoustu peněz do rekreační cyklistiky tím, že budujeme každý rok nové cyklostezky. Konkrétně v Kolíně letos Středočeský kraj podpořil například akci Cyklotour 2015 nebo atletické sportovní centrum mládeže.

Sportujete, či jste také aktivně či rekreačně sportoval? Pokud ano, které sporty jsou ty vaše vyvolené?

Dříve jsem aktivně hrál fotbal a softbal. Dnes už nemám na sportování čas. Ve volném čase se věnuji především práci na zahradě, což je fyzicky nejméně tak náročné, jako sport. A také si rád vyjdu na procházku se svými psy. Jinak jsem ale velký sportovní fanoušek, rád chodím u nás v Nymburce na basketbal nebo na zápasy tenisového Davis Cupu či Fed Cupu.

Současný tým Remerx Merida Kolín pracuje velmi dobře s dětmi a mládeží. Je to jedno z velkých témat současnosti. Jak Středočeský kraj podporuje sportování dětí a mládeže?

Jak už jsem zmínil, Středočeský kraj systematicky podporuje výchovu mladých talentů prostřednictvím sportovních center mládeže. Těchto center máme v našem kraji v současné době jedenáct a jsou zaměřena na fotbal, florbal, atletiku, plavání, hokej, badminton a basketbal. V příštím roce by měla vzniknout další dvě sportovní centra mládeže. A jedno z nich by mělo být v Kolíně a bude zaměřeno na výchovu mladých závodníků v cyklistice.

Sledujete úspěchy jezdců kolínského týmu pravidelně?

Příliš pravidelně sice výsledky kolínského týmu nesleduji, ale vím, že letos se v cyklokrosu kolínským cyklistům mimořádně daří. Tomáš Paprstka vede kategorii Elite a budu mu držet palce, aby byl úspěšný i na mistrovství České republiky. Těší mě, že ještěsuverénněji si počíná Jakub Schierl, který s převahou vede žebříček Toi Toi Cupu v kategorii kadetů. Líbí se mi také výkony a výsledky Venduly Kuntové v kategorii žen.

Kromě Kolína je i Mladá Boleslav baštou českého cyklokrosu. V Kolíně se uskuteční již čtvrtý domácí šampionát. Jaký význam to pro město, kraj má?

Pro Středočeský kraj je velkou poctou, když se na jeho území koná nejdůležitější sportovní událost roku v daném sportovním odvětví. Proto považuji závod mistrovství České republiky v Kolíně ve Středočeském kraji za velmi prestižní událost pro náš region.

Nad lednovým šampionátem máte patronát, budete jej sledovat osobně?

Pokud mi to časový harmonogram dovolí, rád bych závody sledoval a chtěl bych se také zúčastnit slavnostního vyhlášení vítězů.

Jaký je vůbec váš vztah k cyklistice. Jezdíte sám či jste fanouškem?

Bydlím v Polabí a tak jako každý člověk u nás jezdím na kole. Jak jistě víte, u nás na Nymbursku je kolo nezbytnou součástí života a jezdí se na něm kdykoliv a kamkoliv. Na nákupy, na úřady, k lékaři, na fotbal a snad i na svatbu. Proto na kole jezdím nejen já, ale i celá moje rodina a snad všichni moji sousedé a spoluobčané.

Co byste chtěl organizátorům šampionátu popřát?

Pořadatelům přeji, aby se povedlo počasí a aby na závody přišlo co nejvíce diváků. Kolínští organizátoři patří k velmi zkušeným, což je pro mě zárukou toho, že po sportovní a pořadatelské stránce bude mistrovství České republiky v Kolíně úspěšné.

Pokud byste si zatipoval, jaké bude pořadí na stupních vítězů?

Nerad tipuji, ale budu fandit Tomáši Paprstkovi, aby vyhrál nejprestižnější kategorii Elite. Také bych přál Vendule Kuntové, aby se jí podařilo prosadit na stupně vítězů.

Zpět