ROZHOVOR: Pavla Havlíková

29. 12. 2015

V Kolíně se opět po několika letech pojede republikový cyklokrosový šapmpionát společně pro kategorie mužů i žen. Naposledy se tak stalo v lednu 2010 v Táboře. Tehdy zvítězila Kateřina Nash a stříbro brala Pavla Havlíková. Kateřina Nash do Kolína nepřijede, ale Pavla Havlíková ano. A to rovnou v roli největší favoritky na zisk titulu!

Dvaatřicetiletá Pavla Havlíková, od letošní sezóny hájící barvy stáje MRM - Avalon Pro Cycling Team, patří již dlouhá léta ke stálicím českého cyklokrosu. Na svém kontě má tři domácí mistrovské tituly a řadu stříbrných a bronzových medailí a při absenci Kateřiny Nash na kolínském šampionátu je při současné formě jednoznačnou kandidátkou na další domácí mistrovský titul.

Pavla Havlíková: Každý závod co jedu, je pro mě důležitý

Pavlo co pro tebe domácí šampionát znamená? Jak je příjemné jezdit celý následující rok v mistrovském dresu?

Jako pro každého závodníka je to pro mě velice prestižní závod. Jezdit v národních barvách a prezentovat tak českou republiku v zahraničí je něco speciálního. Takový pěkný bonus za dřinu, kterou tomu každý obětuje.

Bereš to jako jeden z hlavních vrcholů sezony?

Letos to vše vnímám trochu jinak, každý závod co jedu, je pro mě důležitý.

Při tvé současné formě asi nemůžeš ani ty tvrdit, že nejsi horkou favoritkou. Přesto z kterých soupeřem máš největší obavy?

Být favoritem není nikdy žádná jistota úspěchu. Proto si to nijak nepřipouštím. Nemohu koukat na to, kdo by mohl být největším soupeřem, tak to úplně v životě nefunguje. Všechny holky, které budou v sobotu stát na startu, budou chtít uspět. Až po 40 minutách se ukáže, kdo měl tu vůli nejsilnější.

V loňském roce jsi skončila "až" třetí, máš o to větší motivaci zlato vybojovat?

Loni jsem byla v jiné situaci, závod jsem jela po nemoci a ne ve zrovna ideální kondici. Ale to nic nemění, mám vždy velkou motivaci prát se o příčky nejvyšší za všech podmínek. Jsem závodník, jinak bych nedělala to, co dělám.

V minulých sezónách jsi vždy dobře začala, ale již kolem Vánoc to nebylo často ono a na MS jsi žádnou díru neudělala. Současná sezóna je ale asi tvá nejlepší v cyklokrosové kariéře. Vidíš to také tak?

Já si to ani tak neuvědomuji, ale spousta lidí kolem mi to pořád připomíná. Na výsledky moc nekoukám, bavím se tím. Je to taky trochu tím, že mi vyhovují rychlé a suché tratě, které se s postupem sezóny mění v blátivé galeje.

Kde lze hledat důvod takového zlepšení?

Především v hlavě, to je základ všeho úspěchu. Mám kolem sebe neskutečně obětavé lidičky, kteří mi pomáhají se vším možným. Cítím se zdravá, na tom mají obrovský podíl páni doktoři MUDr. Šercl a MUDr. Velička z Liberecké nemocnice. Aniž to asi tuší, tak mi zachránili závodní kariéru. Bez nich bych teď tento rozhovor nedělala, aspoň ne na toto téma.

I když je domácí mistrovství důležité, tak jistě především hledíš ke světovému šampionátu. Jaké máš před MS v Zolderu cíle?

Cíle mám každý rok stejné, chci vyhrát! Nejezdím na kole, abych byla někde do počtu.

Podruhé za sebou pojedou ženy mistrovství ČR ve stejný den a na stejné trati jako muži. Bereš to jako výraz uznání ženskému cyklokrosu?

Upřímně říkám – no konečně. Trvalo to strašně dlouho, ale přece. Beru to tak, že se konečně ženy v Čechách dostaly na pozice, kde jsou ve světě už spoustu let. Jsem za to strašně ráda a velký dík všem, co se o to zasloužili.

Lze to přikládat i ke skutečnosti, že právě ženy jsou nejsilnější složkou české reprezentace?

Těžko říci, doufám že se tyto změny nedějí jen kvůli tomuto důvodu. Určitě to tak nevnímám. Změna je prostě život. A když se to ubírá tímto směrem, je to prostě paráda. Tohle je sport a tam si jednou nahoře a jednou dole. Jsme reprezentační tým, a tak by nás měli všichni vnímat, jako celek!

Ženský cyklokros vůbec zažívá velký rozmach. Jak je složité se udržet ve světové špičce?

Jako všude jinde, není to snadné. Ale kdyby to bylo jednoduché, dělal by to každý.

V krosu jezdí bikerky i silničářky. To mezi muži tak častý jev není. Čím si to vysvětluješ?

Jsme prostě ženy, běžně zvládáme více věcí najednou. Ale i v mužské kategorii se najde spousty obojživelníků, jen se o nich tolik nemluví. Neznám krosaře, který by nejezdil v létě na silnici nebo v terénu.

Kolínský okruh jistě dobře znáš. Vyhovuje ti?

Naposledy jsem tam jela před několika lety, to už doznal spousty změn. Neexistuje špatná nebo dobrá trať, ale špatné či dobré nohy.

Počasí je ale nevyzpytatelné. Jaké by jsi si přála?

Poperu se s jakýmkoli rozmarem počasí, je mi to úplně jedno. Ale pro diváky u trati bych si přála teplo a sucho, aby jich dorazila spousta a udělali parádní atmosféru hodnou této velké akce.

A jedna otázka mimo tvoji kategorii. Kdo získá titul mezi muži?

Myslím, že ten nejrychlejší.

(Rozhovor vedl Jaroslav Cícha, foto cyklokros.cz)

 

 

 

Zpět