ROZHOVOR: Vít Rakušan, starosta města Kolín

12. 11. 2015

Kolín je moderní aktivní město. Jeho vedení si dobře uvědomuje, jak velkou důležitost má sport a další volnočasové aktivity pro zdejší obyvatel a snaží se o maximální možnou podporu jak sportovních klubů působících v Kolíně, tak i sportovních událostí, které se na jeho území konají. I díky tomu mohou kolínští sportovci napříč různými sporty dosahovat výborných výsledků a to nejen v rámci ČR, ale i v zahraničí a sportovní fanoušci mohou při domácích akcích osobně podporovat své favority.

Jaké místo má cyklistika a sport obecně v životě města Kolína si můžete přečíst v dalším z našich rozhovorů, tentokrát se starostou města panem Vítem Rakušanem...  

Šampionát - to je reklama pro město jako hrom

Kolín je tradiční cyklistické město. Jak tuto skutečnost vnímáte jako starosta?

Každé město má své významné tradice, ať už kulturní, společenské či sportovní. Cyklistika patří k výkladním skříním Kolína dlouhá desetiletí, úspěchy jednotlivců i týmů jsou důvodem toho, že cyklistický sport je v Kolíně nesmírně populární. To jako starosta samozřejmě vnímám a v rámci možností města se snažíme cyklistiku maximálně podporovat.

Jakou podporu cyklistice věnujete?

Jedná se o pravidelné finanční příspěvky místním cyklistům. Cyklistika patří, spolu s basketem, fotbalem, hokejem a atletikou k tak zvaným prioritním sportovním odvětvím – což se projevuje především stabilním řádkem v rozpočtu města.

Současný tým Remerx Merida Kolín pracuje velmi dobře s dětmi a mládeží. Podporujete tuto činnost?

Samozřejmě, především mládežnický sport, v nejrůznějších odvětvích, má značnou podporu ze strany současného vedení města. Kromě výše zmíněných finančních prostředků podporujeme i organizačně a v rámci mediální propagace akce, které jsou zaměřeny na popularizaci cyklistiky mezi kolínskou mládeží. A v neposlední řadě se snažíme být přítomni i důležitým akcím pro mládež, vyhlašujeme vítěze, poskytujeme jako město Kolín i věcné dary.

V současné době patří kolínský cyklokrosový tým k nejlepším v Čechách. Jak je pro vás důležité, aby tomu bylo i v nastávajících letech.

Každý úspěch sportovců je skvělou reklamou pro město. Každého starostu těší, když čte o svém městě v pozitivním kontextu. Tedy ano, moc si přejeme, aby cyklistické úspěchy byly i v budoucnosti tím, co zaměřuje pozitivní pozornost na Kolín.

Sledujete úspěchy jezdců kolínského týmu pravidelně?

Díky skvělému vedení týmu, především bezvadné spolupráci s Mgr. Slavíčkem, jsme všemi možnými formami pravidelně informováni o dění v týmu, jeho častých úspěších či případných problémech – s těmi se pokoušíme v rámci našich možností pomáhat.

Po organizátorské stránce se v Kolíně uskuteční již čtvrtý domácí šampionát. Jaký význam to pro město má?

Samozřejmě je to velká atrakce pro místní obyvatele, návštěvnost šampionátu je značná a lidé ve městě se na cyklistické závody vždy velmi těší. Za další se Kolín objeví i v médiích, pravidelně je šampionát zaznamenáván i televizními kamerami – to je reklama pro město jako hrom.

Nad lednovým šampionátem máte patronát, bude to pro město velká událost?

Určitě, jsem o tom přesvědčen. Vrcholné sportovní akce s reprezentativní účastí těch nejlepších borců se v Kolíně nekonají každý den. Kolín se moc těší a jistě bude, jako obvykle, vzorně připraven.

Jaký je vůbec váš vztah k cyklistice. Jezdíte sám či jste fanouškem?

Rozhodně jsem fanouškem, což v Kolíně ani jinak nejde! Sám jsem rekreačním cyklistou, bez ambicí podávat zázračné výkony. Kolo vnímám jako prostředek k odpočinku, relaxaci, vypnutí. Polabí má výhodu, že i průměrní cyklisté mého typu jsou schopni, díky příznivému terénu, dojet poměrně daleko. Jízdu na kole mám rád.

Co by jste chtěl organizátorům šampionátu popřát?

Hodně chuti a nadšení do příprav, krásné počasí v den závodu, žádná zranění závodníků, sílu čelit problémům a umění improvizace. A samozřejmě nesmím zapomenout na spokojené účastníky i davy dobře naladěných diváků. Určitě to klapne!

Pokud by jste si zatipoval, jaké bude pořadí na stupních vítězů?

Nějak mi v uších zní jméno Tomáš Paprstka. Zlato na krku tomu šikovnému klukovi sluší.

(Rozhovor vedl Jaroslav Cícha)

Fotogalerie: Starosta Vít Rakušan při předávání cen vítězům závodu TOI TOI CUP v Kolíně v roce 2013 (první snímek) a při oceňování malých cyklistů při jedné z akcí CYKLOTOUR KOLÍN, kterou pro kolínské děti a jejich rodiče organizuje oddíĺ cyklistiky REMERX-MERIDA TEAM KOLÍN (www.cyklotourkolin.cz):

Zpět