V Praze proběhla tisková konference ke kolínskému MČR v cyklokrosu

5. 1. 2022

Na tradičním místě, tedy v pražské restouraci u Medvídků, proběhla v úterý 4. ledna dopoledne tisková konference k nadcházejícímu národnímu šampionátu v cyklokrosu, který bude již tuto sobotu hostit Kolín. Novináři se zde sešli se zástupci cyklokrosové komise ČSC, pořadatelského týmu i hostitelského města a nechyběl ani kolínský reprezentant a jeden z adeptů na titul - Tomáš Paprstka.

Kolín v sobotu hostí MČR v cyklokrosu

71. mistrovství České republiky v cyklokrosu se uskuteční už po třetí v historii na stejné trati v Kolíně...

Autor: Tomáš Ježek, www.mtbs.cz

 
V sobotu 8. ledna se v Kolíně rozhodne o jedenasedmdesátém mistru ČR v cyklokrosu. Nejvíce šancí se připisují Kristýně Zemanové (Brilon Racing Team) a obhájci loňského titulu Michaelu Borošovi (Elkov Kasper). Šampionát byl dnes představen na tiskové konferenci, tradičně v pražské restauraci U Medvídků.

Kolín není, coby hostitel domácího šampionátu cyklokrosařů, pro fanoušky neznámým teritoriem. Mistrovství České republiky v cyklokrosu se v Kolíně uskuteční již popáté, z toho potřetí na trati v lesoparku Borky. Naposledy se zde šampionát konal v roce 2016, tehdy svůj jediný titul v elitní kategorii získal Radomír Šimůnek mladší, který tak navázal na kolínský triumf svého otce z roku 1997. V roce 2009 v Kolíně zvítězil Zdeněk Štybar, v roce 1983 pak Miloslav Kvasnička. Kdo se zde stane šampionem letos?

"Původně měl být mistrák v Uničově, ale na sklonku léta to museli pořadatelé odvolat, a tak se na rychlo hledal další. Kývnul jsem na organizaci, byť jsem věděl, že to bylo riskantní rozhodnutí. Ale vše je nakonec zabezpečeno dobře a šestnáctý velký závod v Kolíně bude dobrý. Kolín je sportovní město a my získali zázemí na atletickém stadionu a na závody vždy chodí dobrá divácká kulisa. Letos navíc využijeme i víceúčelovou sportovní halu, kde po skončení závodů bude slavnostní vyhlášení nejlepších. Trať je standardní, prakticky stejná jako v minulých letech, držíme se známého rčení neměň to, co funguje. Rozhodovat bude nejspíš výjezd ze stadionu, kde jsou umělé překážky a potom stav trati v písčitých pasážích. To určí počasí těsně před závodem," uvedl ředitel závodu Jan Slavíček o 3 400 m dlouhé trati, jež bude od čtvrtka kompletně vyznačená. "Nyní je hotová pasáž v lese a je možné na ní trénovat, na stadionu začneme pracovat ve čtvrtek." 

Na startovní listině by se podle dosud přihlášených závodníků mohlo objevit více než desítka žen a 35 mužů, plus desítka juniorů mimo soutěž. Mezi ženami bude obhajovat osmatřicetiletá Pavla Havlíková (Lawi junior team), která bude v Kolíně atakovat zisk svého devátého titulu! Ale jednoduché to mít nebude, v letošní sezoně domácí matadorku zastínila vycházející hvězda Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team). Osmnáctiletá studentka gymnázia v Mladé Boleslavi letos vyhrála čtyři závody z šestidílného seriálu Toi Toi Cup a ovládla ho také celkově! 

Jenže Pavla už jistě cítí opojnou vůni dalšího titulu a na šampionát se skvěle připraví. Ani metr zadarmo nebude chtít dát týmová kolegyně Kristýny Tereza Vaníčková nebo v nových dresech nastoupivší Karla Štěpánová (Cyklostar Pirelli Trek) anebo Nikola Bajgerová (KCK Force).

Startovní pole mužů bude daleko širší než to ženské, nicméně favoritů na titul v něm není o moc víc než v případě dam. Nejžhavější favorit Michael Boroš má na svém kontě už čtyři domácí triumfy a asi by bylo velkým překvapením, kdyby se v novém dresu Elkov Kasper nedočkal toho pátého. Nicméně mu do Kolína přijedou zajímaví soupeři, kteří budou hodně kousat. Tentokrát to ale už budou i stájoví kolegové, a tak do hry možná vstoupí i týmová taktika. Každopádně se bude mistr ČR z roku 2015 Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) snažit napravit svůj debakl z loňska, kdy objel sotva půl kola a musel vinou defektu odstoupit.

Nejvíce nadějí se také vkládá do Matěje Stránského (Brilon Racing Mladá Boleslav), loňského vicemistra Tomáše Paprstky (Expres CZ Tufo Kolín) a do mladšího z bratrské dvojice Ťoupalíků - Jakuba. 

Do Kolína se chystá i početná skupina bikerů. Kromě vicemistra ČR Toma Paprstky by mohl pozlobit nejlepší krosaře i Jan Zatloukal (Nutrend Specialized), vloni třetí Josef Jelínek (Cyklostar Trek Pirelli), v nových týmových barvách poprvé startující Jan Škarnitzl (GAPP System - Kolofix) nebo David Šulc (Mondraker Racing).

Domácí šampionát také rozhodne o definitivní nominaci na mistrovství světa, které se jede na konci ledna v USA, kam by podle slov reprezentačního trenéra mělo odcestovat 13 závodníků. "V juniorkách je výběr už jasný, pojede Kateřina Hladíková, Vanda Dlasková, Julia Kopecky na 90 % a Eliška Hanáková. Juniory vezmeme s největší pravděpodobností 3, jisté to má Václav Ježek a František Hojka, o třetím, případně čtvrtém, se rozhodně teď v sobotu na MČR Elite. Z kluků U23 pojede Matěj Stránský, z holek U23 Kristýna Zemanová, za ženy elite pojede Kateřina Nash a v mužích elite by měl jet Michael Boroš, nominace ale ještě není finální a jasné stanovisko bude v nejbližších dnech po domácím šampionátu,“ uvedl reprezentační trenér Petr Klouček.

Ženy vyrazí na trať ve 12:00 (živě web ČT Sport), závod mužů startuje ve 13:30 (živě ČT Sport).

Zpět