Současnost se v Kolíně propojila s minulostí

11. 1. 2016

Zajímavosti z Kolína

Zdroj: cyklokros.cz

O sobotním mistrovství republiky v Kolíně lze mluvit jen v superlativech. Závody žen i mužů byly do posledních metrů nesmírně napínavé a dramatické. V dějišti národního
šampionátu panovala skvělá a bojovná atmosféra. I díky hezkému slunečnému, ale mrazivému počasí.

Podél kolínské trati se sešlo pět tisíc natěšených fanoušků cyklokrosu, kteří neváhali vytvořit nefalšovanou přátelskou atmosféru. Příznivci krosových kol ocenili svými hlasivkami skvělé výkony všech aktérů. Oba tituly, ženské i mužské kategorie jsou ve správných rukou. Martina Mikulášková i Radomír Šimůnek předvedli bezchybné výkony, zatímco jejich největší konkurenti se jich nevyvarovali. Pavla Havlíková i Michael Boroš upadli ve stejné pasáži při nájezdu ke stadionu. Nad umělými překážkami měli problémy Tomáš Paprstka, Adam Ťoupalík a Jakub Skála.

Zatímco vítězná dvaadvacetiletá Martina Mikulášková se radovala z titulu už potřetí, o deset let starší Radomír Šimůnek zažil tento pocit poprvé. A spolu s ním slavily i jeho příznivci, kteří měli v Kolíně největší zastoupení. Nervy ze železa měl předseda cyklokrosové komise Petr Balogh. Ten musel před slavnostním vyhlášením odhánět nekonečné davy jeho nejbližších i fanoušků. Důvod byl prostý. Závod vysílala v přímém přenosu Česká televize. Vtěsnat do několika zbývajích minut rozhovor s vítězem a ceremoniál, není zrovna jednoduché.Trojnásobná šampionka Martina Mikulášková měla sen před závodem štěstí v neštěstí. V pátek cestou do školy na zkoušku havarovala autem. Naštěstí vyvázla bez zranění, odnesl to pouze její vůz.

Nesmírně povedené bylo dopolední představení legend českého cyklokrosu. Fanoušky našlapaný velký stan aplaudoval všem medailistům, kteří se neváhali dostavit na setkání s bývalými kamarády a soupeři. V uvolněné a přátelské atmosféře dostávaly hvězdy českého cyklokrosu od zástupců českého svazu cyklistiky Stanislava Kozůbka a předsedy cyklokrosové komise Petra Balogha památné plakety. Komentář zkušených moderátů Jindry Pulmana a Pavla Petra dodal dojemnému setkání legend punc nezapomenutelnosti. Vtipné byly i krátké rozhovory všech aktérů, spolu s nezapomenutelnými vzpomínkami. Fanoušci měli možnost spatřit Miloslava Kvasničku, Petra a Františka Kloučka, Petra Dlaska, Františka Jursu, Pavla Elsnice, Jaroslava Antoše, Radovana Fořta, Jana Hanzla, Miloše Fišeru, Martina Bínu, Jiřího Pospíšila, Jaroslava Kvapila, ale i dámy Káju Polívkovou a Janu Hladíkovou.

Pořadatelé ocenili soudkem piva vylosované fanoušky, kteří předem poslali legendám zvídavé otázky. Jedním z výherců byl i Ondřej Brzobohatý. Ten ale svoji cenu věnoval po závodě vítěznému Radomíru Šimůnkovi. „Jsem jeho velkým fanouškem. Jsem rád, že se po letech trápení konečně dočkal vysněného titulu,“ uvedl cyklokrosový příznivec ze Zábřehu.

Pořadatelé letošního šampionátu nasadili dalším organizátorům národních šampionátů laťku hodně vysoku. Jestli se dočkáme podobně zdařilého šampionátu, uvidíme už za rok v Hlinsku. „Byla to ta pravá reklama na cyklokros!,“ poznamenal na závěr Petr Balogh.

Text -peh-, foto Michal Sváček

Zpět