ROZHOVOR: Jakub Kučera

26. 10. 2018

S blížícím se termínem kolínského závodu TOI TOI CUP 2019 přinášíme první z aktuálních cyklokrosových rozhovorů. Na úvod jsme vyzpovídali jednoho z kandidátů na vítězství v kategorii juniorů, domácího závodníka Jakuba Kučeru...

Pojedu na „domácí“ trati, kterou neznám

Jakub Kučera jezdí druhým rokem mezi juniory a na to, že se s cyklokrosem teprve seznamuje, tak si sedmnáctiletý závodník, který přišel do Expers CZ – Scott Team Kolín z týmu Maraton Hlinsko až před kosovou sezonou, počíná skvěle. První soustředění s novým týmem absolvoval v srpnu na Pomezních boudách a v září se začal seznamovat s cyklokrosem, když do té doby úspěšně kombinoval silnici s horskými koly.

Kdy a jak jsi se dostal k cyklistice? Jaké to byly začátky, v jakých týmech jsi jezdil?

Od pěti let jsem hrál hokej, jako letní přípravu jsem trénoval na kole a kombinoval jsem obojí až do čtrnácti let, kdy jsem skončil s hokejem a začal jsem se naplno věnovat kolu. Ze začátku jsem jezdil jenom malé závody u nás doma, docela se mi dařilo, a tak jsem od starších žáků začal jezdit závody Českého poháru. U nás v Hlinsku je cyklistika velmi oblíbená a má tam hodně příznivců. Jedním z nich je Petr Svoboda, který mi vytvořil ve svém týmu dobré podmínky, a tak jsem doposud jezdil v jeho týmu CK MTB Maraton Hlinsko.

Věnuješ se horským kolům i silničním závodům, ale po příchodu do týmu Expres CZ - Scott Kolín došlo i na cyklokros. Co tě baví nejvíc?

Každá disciplína má něco do sebe, o cyklokrosu jsme už uvažovali, a teď mám pro to perfektní zázemí i materiál a navíc se mi daří. Cyklokrosu dám teď všechno.

Jak vypadá tvůj současný trénink oproti těm v minulém týmu?

Trénuji stejně jako předtím. Tréninkový plán mi vytváří pan Slavíček, je více intenzivnější a silovější.

Co pro tebe tento přestup znamená? Je to velký posun trénovat po boku třeba Tomáše Paprstky?

Do Kolína jsem přestoupil, protože jsem se chtěl posunout výkonnostně dál. Výsledky nebyly oproti minulé sezoně dobré až na bronz z MČR v časovce družstev. Tréninky a soustředění po boku Tomáše a starších kluků, mě vždy někam posunou, a to mě v minulém klubu chybělo.

I přes své mládí máš za sebou řadu kvalitních výsledků. Jakého si ceníš nejvíce?

Nejvíce si cením vítězství v XCO na olympiádě dětí a mládeže v Brně a celkového vítězství v Českém poháru v XCE.

Čeho bys chtěl dosáhnout?

Chtěl bych se příští bikovou sezonu pohybovat do 5. místa v XCO a zkusit vybojovat medaili na MČR.

Na cyklokrosové okruhy jsi vlétl doslova jako vítr. Po pěti závodech vedeš Toi Toi Cup. Třikrát jsi stál na stupních vítězů, v Rýmařově dokonce vyhrál. Počítal jsi s něčím takovým?

Cyklokros měl být pro mě tuto sezonu seznamovací disciplína. Vedu sice Toi Toi Cup, ale zatím to nic neznamená, kluci nemají odjeté všechny závody jako já. Nejvíce si cením 3. místa v Jičíně, tam byla celá špička juniorů. Mám ještě rezervy v technice, ale to se snad časem zlepší, mám se stále co učit.

Po velmi krátkém působení v cyklokrosu máš za sebou již i start ve Světovém poháru. Jaké to bylo závodit s nejlepšími na světě?

Start na světovém poháru pro mě byla velká premiéra. Znamená to delší cestování, větší nervozita při závodě a více chyb. Ale jsem rád že jsem to absolvoval, o zkušenost více. S výsledkem moc spokojený nejsem, ale to kvůli pádu v prvním kole, tam jsem ztratil hodně pozic. Pak už to nešlo dohnat.

V listopadu je se jede ME v Rosmalenu, začátkem února MS v v dánském Bogense. Jsou i tyto vrcholy tvým cílem pro letošní sezonu?

Na ME se těším, doufám že se v reprezentaci udržím až do MS a zajedu si dobré výsledky a užiju si to.

A domácí závod v Kolíně?

Jak se to vezme domácí. Jsem sice v kolínském týmu, ale na té trati ještě ani nejel. Pro mě to bude jako normální pohár. Připravím se co nejlépe a budu se snažit dopadnout jak nejlépe to půjde.

 

 

Zpět