ROZHOVOR: Jakub Schierl

3. 11. 2016

Jezdím silnici i biky, ale cyklokros mám nejraději

Ačkoliv je Jakubu Schierlovi teprve patnáct let a v kategorii juniorů jezdí prvním rokem, tak v cyklokrosovém terénu je hodně vidět a hodně hlasitě si svými výkony řekl o reprezentační dres.

Jeho excelentní vstup, ale trochu zbrzdilo zranění, tako paradoxní, pokousal jej pes. „Při přechodu z kadetů mezi juniory jsem si neuměl dost dobře představit co od toho čekat. V prvním závodě v Táboře jsem neměl dobrou pozici na startu, ale dostal jsem se až na třetí místo, o pár dnů později v Jičíně jsem již vyhrál. To mě překvapilo hodně příjemně.

Pak vstup do sezony zkomplikoval pes a deset dnů jsem ležel v nemocnici, ale nyní se již dostávám do dobrého tempa. Vynechal jsem dva závody domácího poháru,“ říká Jakub Schierl.

Za sebou již má také první velkou mezinárodní zkušenost, start v závodu Světového poháru ve Valkenburu. „Ve druhém kole jsem měl pád a rozbil kolo, i proto ten výsledek nebyl dobrý. Ovšem i bez toho problému moje pozice nebyla taková, jakou jsem si představoval. Proto jsem také vynechal mistrovství Evropy a raději jsem pořádně potrénoval,“ pokračuje talentovaný závodník.

Přípravu na letošní sezonu prý nijak zásadně neměnil. „Ale tréninku je více jak v kadetech,“ poukazuje na dávky trenéra Ondřeje Kalaše. „Jsem z Trutnova, kde nás je více. Máme tu velmi dobré tréninkové podmínky a podle toho vypadají i výsledky. Povedl se mi úvod sezony a byla by škoda v tom nepokračovat,“ přeje si Jakub, kterého o víkendu čekají dva závody na Holých Vrších a v Milovicích.

„Přípravu ale mířím hlavně k dalšímu závodu Světového poháru v Koksijde. Mezinárodní konkurence je zcela o něčem jiném než na domácích okruzích. Tratě jsou náročnější, hodně techniky a všichni soupeři dravější. Každý jede naplno. Já mám za cíl zajet co nejlépe a kdyby se mi vše povedlo a neměl žádný problém, tak doufám, že do patnáctky, nejhůře dvacítky bych se měl dostat,“ míní Jakub Schierl, který i přes absenci ve dvou závodech TOI TOI Cupu chce bojovat o co nejvyšší pořadí.

Kromě cyklokrosu závodí Jakub na silnici a v cross country a i tam získává úspěchy. „Nejraději mám určitě cyklokros. Je to taková pestrá disciplína a asi mi nejvíce i jde,“ tvrdí jistě k radosti českého reprezentačního trenér Petra Dlaska. „Chtěl bych se dostat na mistrovství světa a tam zajet co nejlepší výsledek,“ dodal Jakub Schierl.

Zpět