ROZHOVOR: Vít Rakušan, starosta města Kolín

30. 10. 2018

Kolín je dlouhodobě znám jako cyklistické město. Cyklokros se zde jezdí dlouhé roky, úspěchy jsou pravidelné. Nyní se o ně stará celek Expres CZ – Scott team Kolín a velkou podporu nalézá u vedení města. I proto jsme se na vztah Kolína k cyklistice, nyní konkrétně cyklokrosu, zeptali starosty Víta Rakušana.

Na úspěchy jsme si zvykli a neradi bychom si odvykali

Kolín je tradiční cyklistické město. Jak tuto skutečnost vnímáte jako starosta?

Cyklokros jsem sledoval už jako kluk, prostě a jednoduše ke Kolínu patří. Jména jako Fišera či Šimůnek zná v Kolíně každý, stejně jako závody ve Štítarech či Borkách. Cyklokros je kolínským sportem, tak to vnímám jako místní rodák, logicky i jako starosta města.

Město cyklistiku podporuje, jakou formou pomáháte?

Cyklistika patří mezi preferované sporty, má tedy garantovaný přísun financí z městského rozpočtu každý rok. A samozřejmě se pokoušíme pomáhat i s logistikou při závodech, dáváme k dispozici kolínský atletický stadion. A také chodíme fandit.

Kolínský cyklokrosový tým patří k nejlepším v Čechách. Jak je pro vás důležité, aby tomu bylo i v nastávajících letech?

Samozřejmě je to pro nás radost, dobrá reklama. Každý starosta rád čte či slyší o svém městě ve spojitosti s úspěchy. U cyklokrosu jsme si na to velmi zvykli a neradi bychom si odvykali, to je pravda…

Sledujete úspěchy kolínských jezdců, pravidelně?

Máme dobré kontakty se zástupci klubu. Ti nás pravidelně, během celé sezóny, informují. Ale mnohokrát, k mé radosti, narazím na jména kolínských cyklistek a cyklistů i při čtení sportovních zpráv.

Dlouhodobě se Kolíně pořádá některý z vrcholných podniků domácí sezony. Nyní bude místní trať opět hostit jeden ze závodů Toi Toi Cupu. Jaký význam to pro město má?

Město se každým velkým sportovním podnikem zviditelňuje. Pokud ukážeme, že jsme dobrými hostiteli a máme co nabídnout, tak věřím, že se k nám sportovci vrátí i třeba jako turisté se svými rodinami. A samozřejmě je dobrá a výhodná i mediální pozornost, prezentace Kolína jako místa, kde se pořádají zajímavé podniky. Kolín je vidět a to vždy pomáhá.

Jaký je vůbec váš vztah k cyklistice a sám také jezdíte?

Sám jsem rekreačním cyklistou, bez ambice spěchat, závodit. Kolo vnímám jako prostředek k aktivnímu odpočinku, u nás v Polabí se dají podnikat nejrůznější výlety i s malými dětmi – a to jako otec oceňuji obzvlášť.

Co by jste popřál pořadatelům k letošní mu závodu a co kolínských cyklistům?

Přeji vydařený závod, optimální počasí, žádná zranění, co nejméně smutku a zklamaných nadějí. A samozřejmě vítězství těm nejlepším, tedy logicky kolínským závodníkům! 

 

 

 

 

 

Zpět