ROZHOVOR: Vít Rakušan, starosta města Kolína

30. 11. 2017

Rozhovor Mgr. Bc. Vítem Rakušanem

 

Starostou města Kolína jste od roku 2010, tudíž se jedná o 6. podnik, který se koná s Vaší podporou. Zaryl se Vám některý z ročníků výrazně do paměti a čím?

Vzpomínám na ročník 2014. Pamatuji si ho dobře, protože bylo opravdu nevlídně. Tenkrát se Tomáš Paprstka na blátě doklouzal pro druhé místo.

Kolín aktuálně vyhrál cenu o Nejchytřejší město díky svým technickým inovacím. Zároveň se také jedná o město s rozsáhlou sportovní historii a tradicí. Vidíte do budoucna možnost jak tyto dvě sféry propojit?

Ocenění se vlastně samo o sobě cyklistiky dosti týká. S naší narůstající chytrou infrastrukturou budou brzy spojeny vyloženě cyklistické projekty. Po městě totiž vzniknou bezobslužné půjčovny kol, které budou fungovat skrze mobilní aplikaci. Pro větší pohodlí všech cyklistů, kteří se dopravují do zaměstnání, či škol pak vyroste u hlavního nádraží parkovací cyklověž a přibydou i nové úseky cyklostezek.

Letošní ročník má status Mistrovství České republiky mládežnických kategorii. Jak vy jako pedagog vnímáte roli sportu ve výchovném procesu mládeže?

V první řadě nevnímám sport jen jako záležitost profesionálů účastnících se soutěží a závodů. Sport je především skvělou prevencí pro všechny děti a to i ty méně talentované. Se sportem se dá výrazně lépe projít pubertou. Vybudovat si mírnou a zdravou závislost na aktivním pohybu s přáteli a zamezit tak závislostem na alkoholu a drogách.

Samozřejmě nemůže chybět otázka co Vy a cyklistika. Znamená pro Vás kolo pouze dopravní prostředek letních měsíců, nebo ho rád využijete i jako nástroj pro aktivní sport?

Nejsem žádný závodník, ale kolo mám rád. Hlavně v létě. V zimě se na něj zrovna nehrnu. Ale když je hezky rád spojím cyklistiku i s dovolenou a to si pak své vyjížďky zpestřené o zastávku na občerstvení kolem Dunaje velice užívám.

Navštívíte letošní ročník osobně, nebo budete sledovat přímý přenos v televizi? Máme pro Vás motivaci. Pokud dorazíte osobně, máte možnost vyzkoušet proslulou trať pod vedením trenéra kolínské přípravky i na vlastní kůži. Co Vy na to?

Na letošní ročník se už nyní těším. A pokud mi půjčíte patřičný stroj, rád si tuhle poutavou a rychlou disciplínu vyzkouším.

 

Zpět